Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-05-29 12:53:49
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Pierwsza Komunia Święta jest niezwykle podniosłym i uroczystym wydarzeniem, na które z niecierpliwością czekają wszyscy członkowie rodziny. Białe stroje, elegancie przyjęcia, ale również prezenty. Prezenty na komunię materialne, ale również pieniężne. Często po komunii okazuje się, że prezenty, które otrzymało dziecko są niezwykle wartościowe. Czy od prezentów na komunię trzeba płacić podatek?
Gdy już opadną komunijne emocje, a prezenty zostaną wręczone, warto przemyśleć sprawę podatku od prezentów na komunię. Okazuje się bowiem, że prezenty na komunię są traktowane jako darowizna, a co za tym idzie podlegają opodatkowaniu. Kto płaci podatek od prezentów na komunię? Zarówno podatek od prezentów na komunię, jak i samo zgłoszenie wartości tychże prezentów i darowizn pieniężnych powinni złożyć rodzice dziecka.
Prezenty na komunię to darowizna, dlatego ważne jest, od kogo dziecko prezent otrzymało. Kluczowa wobec tego będzie grupa podatkowa od spadków i darowizn.
Gdy już ustalimy odpowiednią grupę podatkową, ważna jest również wartość prezentu/kwoty, jaką dziecko otrzymało jako prezent na komunię. Od 1 lipca 2023 roku obowiązują nowe limity kwot wolnych od podatku w przypadku darowizn i kształtują się one:
Na zgłoszenie wartości prezentów na komunię w celach opodatkowania mamy 6 miesięcy po uroczystości.
CZYTAJ TEŻ >> Życzenia na Dzień Dziecka - krótkie i sympatyczne
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.